چند نکته ساده که پس از دریافت کد بورسی باید بدانید

چند نکته ساده که پس از دریافت کد بورسی باید بدانید
تعداد بازدید: 397

پس از ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری مفید و انجام احراز هویت هر یک از آن‌ها، حداکثر ۲ روز کاری زمان می‌برد تا کد بورسی خود را دریافت کرده و دسترسی شما به سامانه معاملات آنلاین جهت خرید و فروش اوراق بهادار فعال شود. فعال شدن این دسترسی از طریق پیامکی که کارگزاری مفید برای شما ارسال می‌کند، اطلاع داده می‌شود.

با نحوه دریافت کد بورسی آشنا شدیم. حال باید بدانیم که کد آنلاین همان نام کاربری و رمز عبوری است که با توجه به هر کارگزاری متفاوت است و از طریق آن می‌توان در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری اقدام به خرید و فروش سهام کرد. شایان ذکر است که هر شخص حقیقی تنها یک کد بورسی(کد معاملاتی) دارد، اما می‌تواند در چندین کارگزاری ثبت‌نام کرده و با گرفتن کد آنلاین‌های مختلف از خدمات آنها بهره‌مند شود.

پس از ثبت‌نام اولیه در سایت کارگزاری و احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور به شماره همراه و ایمیل ثبت شده ارسال می‌شود.

در فاصله زمانی که کد آنلاین صادر می‌شود چه کاری انجام دهیم؟

پیشنهاد می‌کنیم از این فرصت استفاده کرده و به سامانه‌های TSETMC (شرکت مدیریت فناوری بورس تهران) و Codal(سامانه اطلاع‌رسانی ناشران کدال) مراجعه نمایید تا کمی با روند معاملات سهام و صورت‌های مالی و اطلاعیه‌های شرکت‌ها آشنا شوید. این حداقل کاری است که در بدو ورود به بازار سرمایه می‌توان انجام داد!

وبسایت شرکت فناوری بورس تهران
وبسایت سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران

کارگزاری مفید جهت بهبود و ارتقاء دانش سرمایه‌گذاران، محتواهای آموزشی را برای شما مهیا کرده است تا با مطالعه آن‌ها یک گام جلوتر از سایر افراد در این بازار قدم بردارید. همچنین سامانه‌ تحلیل بنیادی بورس ویو یکی از دستاوردهای کارگزاری مفید محسوب می‌شود که به شما امکان دسترسی به اطلاعات ارزشمندی همچون نسبت‌های مالی شرکت‌ها، آمار تولید و فروش ماهانه و فصلی آن‌ها و … را می‌دهد تا همواره با تحلیل تصمیم‌گیری کنید.

سامانه بورس ویو

چگونه می‌توان نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کرد؟

پس از صدور کد آنلاین، می‌توانید نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنید. برای این منظور کافی است تنها چند مرحله ساده را پیش بروید که در ادامه به صورت مختصر به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱)  ورود به حساب کاربری

با استفاده از کد ملی یا شماره همراه خود و رمز عبوری که در زمان افتتاح حساب در کارگزاری مفید ایجاد کرده‌اید، می‌توانید وارد یکی از سامانه‌های معاملاتی همچون ایزی تریدر شوید.

۲)  شارژ کردن حساب

جهت خرید و فروش سهام لازم است در ابتدا حساب خود را شارژ کنید. توجه داشته باشید، نیازی نیست حتما از شماره حسابی که به کارگزاری مفید معرفی کرده‌اید، جهت واریز وجه استفاده کنید. واریز وجه جهت شارژ حساب کاربری همچون خرید اینترنتی از یک سایت است.

۳)  جستجوی نماد

پس از تصمیم‌گیری درباره خرید یک سهام، ابتدا لازم است نماد آن را جستجو کنید تا تابلوی معاملاتی سهم برای شما نمایش داده شود. آیکون مربوط به جستجوی سهم، یک ذره بین در سامانه معاملاتی است. پس از جستجوی نماد، اطلاعاتی از جمله جدول عرضه و تقاضای سهم، حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی و … نمایش داده می‌شود.

۴)  ثبت سفارش

با کلیک بر روی آیکون خرید و وارد کردن اطلاعاتی همچون حجم و قیمت سفارش، می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید. توجه داشته باشید تا زمانی که سفارش شما در هسته معاملاتی ثبت نشود امکان حذف یا ویرایش آن را ندارید.

خرید و فروش سهام تنها چند کلیک ساده نیست!

زدن کلید ارسال سفارش یک تصمیم ساده نیست. کارگزاری مفید همواره سعی کرده در تمام مراحل خرید و فروش سهام، کنار مشتریان خود باشد. به این منظور هر هفته یک سبد سهام پیشنهادی برای مشتریان در نظر گرفتیم که چکیده دانش و تلاش تیم تحلیل ماست. این سبد سهام با دید میان مدت تهیه شده و به شما محدوده خرید و فروش مناسب را پیشنهاد می‌دهد. علاوه بر آن به صورت هفتگی تحلیلی از بازار جهانی، بازار داخلی و چشم‌اندازی از بازار پیش رو در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.