هر آنچه باید درباره صندوق سرمایه گذاری سهامی بدانید

هر آنچه باید درباره صندوق سرمایه گذاری سهامی بدانید
تعداد بازدید: 346

صندوق سرمایه گذاری سهامی در دسته صندوق های سرمایه گذاری پرریسک قرار می‌گیرد. در بازار سرمایه ایران، از بین انواع صندوق‌های سرمایهگذاری، صندوق‌های سهامی در دراز مدت بیشترین عایدی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری سهامی

عمده دارایی‌های یک صندوق سرمایه گذاری سهامی، در سهام و حق تقدم سهام شرکت‌ها سرمایه گذاری می‌شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی صندوق، از جمله مواردی است که چارچوب دقیق آن توسط سازمان مشخص شده و هر صندوق ملزم به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، باید حدنصاب‌های زیر بر اساس ارزش روز دارایی‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری سهامی رعایت شود:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری سهامی

ریسک و بازده صندوق سرمایه گذاری سهامی

دارایی‌های این نوع صندوق عمدتا در اوراق بهادار پر‌ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود. به همین خاطر، صندوق سرمایه گذاری سهامی به عنوان پر‌ریسک‌ترین صندوق های بازار سرمایه شناخته می‌شود.

 از طرف دیگر، نحوه توزیع دارایی صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، باعث می‌شود که بازدهی آن، تابعی از وضعیت بازار سهام شرکت‌ها باشد. در دوره‌های زمانی مختلف و با توجه به نوسانات بازار سهام، بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، نیز متفاوت بوده است.

در طول سالیان گذشته و در اثر پارامترهای مختلفی مانند رشد و توسعه اقتصادی، تورم و غیره، قیمت سهام شرکت‌ها افزایش چشمگیری داشته است. به همین خاطر، سرمایهگذاری در صندوق سرمایه‌گذاری سهامی نسبت به سایر بازارها (مسکن، ارز، طلا و …) بازدهی بیشتری برای سرمایه گذاران به همراه داشته است.

صندوق‌ سرمایه گذاری سهامی در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر حدود ۷۰ صندوق سرمایه گذاری سهامی در بازار سرمایه ایران مجوز فعالیت دارند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری پیشتاز، پیشرو، امید توسعه و توسعه اندوخته آینده (اطلس) از جمله صندوق‌های تحت مدیریت کارگزاری مفید هستند که طی یک سال گذشته (منتهی به ۷ مهر ۹۹) به ترتیب حدود ۳۱۷٪، ۲۷۹٪، ۲۸۸٪ و ۳۳۲٪ بازدهی ایجاد کرده‌اند.

اغلب صندوق های سرمایه‌گذاری سهامی پرداخت سود دوره‌ای ندارند و سود یا زیان ایجاد شده، در قیمت هر واحد از آن‌ها اعمال می‌شود. اما مکانیزم صندوق امید توسعه طوری طراحی شده است که بخشی از سود حاصله به صورت ماهانه به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود.

صندوق توسعه اندوخته آینده (اطلس) نیز از جمله صندوق های قابل معامله بازار سرمایه است که سرمایه گذاران می‌توانند پس از دریافت کد بورسی، به راحتی و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها در آن سرمایه گذاری کنند.

نکاتی که بهتر است مرور کنیم

صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری و پر‌ریسک‌ترین آن‌هاست. در ترکیب دارایی این نوع صندوق، سهام و حق تقدم سهام شرکت‌ها بیشترین وزن را دارند. به همین دلیل، بازدهی این نوع صندوق تابعی از وضعیت کلی بازار سهام شرکت‌هاست.