بررسی و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری

بررسی و مقایسه صندوق های سرمایه گذاری
تعداد بازدید: 767

پس از آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه گذاری و نیز آگاهی از جزئیات صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی، مختلط و درآمد ثابت، وقت آن است که آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. مقایسه صندوق ها به شما کمک می‌کند تا متناسب با ویژگی‌های مد نظرتان، بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید.

ریسک و بازده سرمایه گذاری در صندوق

طیفی از ریسک و بازده را در نظر بگیرید که با افزایش ریسک، بازده انتظاری نیز افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و صندوق سرمایه‌گذاری سهامی به ترتیب در ابتدا و انتهای این طیف قرار می‌گیرند. صندوق سرمایه گذاری مختلط نیز بین این دو جای می‌گیرد.

ریسک و بازده سرمایه گذاری در صندوق
ریسک و بازده سرمایه‌گذاری در صندوق

در واقع ترکیب دارایی تحت مدیریت صندوق‌هاست که ریسک و بازده سرمایه‌گذاری در هر صندوق را مشخص می‌کند.

به عبارت دیگر، هر چه وزن دارایی‌های پر ریسک مانند سهام و حق تقدم سهام شرکت‌ها در ترکیب دارایی‌های صندوق بیشتر شود، ریسک و بازده انتظاری افزایش پیدا می‌کند. در طرف مقابل، هر چه وزن دارایی‌های کم ریسک مانند اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی در ترکیب دارایی‌های صندوق بیشتر شود، ریسک و بازده انتظاری کاهش پیدا می‌کند.

وابستگی بازدهی صندوق سرمایه گذاری به شرایط بازار

با بررسی ترکیب دارایی تحت مدیریت صندوق‌ ها می‌توان تاثیر‌پذیری بازدهی یک صندوق از بازدهی کلی بازار را نیز تشریح کرد.

اوراق بهادار با درآمد ثابت، همانطور که از نامشان پیداست، بازدهی تقریبا ثابتی دارند. در طرف مقابل، پارامترهای بسیاری بر قیمت سهام هر شرکت تاثیر می‌گذارد؛ از تورم و هیجانات حاکم بر بازار گرفته تا رشد اقتصادی و توسعه شرکت‌ها و افزایش سودآوری آن‌ها یا ورشکستگی شرکت‌ها.

بر همین اساس، بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری سهامی بیشترین وابستگی را به بازدهی بازار دارد و در طرف مقابل، بازدهی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمترین وابستگی را دارد.

وابستگی بازدهی صندوق به شرایط بازار
وابستگی بازدهی‌صندوق به شرایط بازار

از جمله معیارهایی که برای مقایسه ریسک و بازده صندوق ها و نیز میزان وابستگی آن‌ها به شرایط بازار به کار می‌رود می‌توان به ضریب آلفا (α) و ضریب بتا (β) اشاره کرد. مقدار این ضرایب، در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران برای هر صندوق محاسبه و ارائه شده است.

ضریب بتا (β)

ضریب بتا، معیاری است که با بررسی داده‌های تاریخی نشان می‌دهد ارتباط بین بازدهی صندوق و بازدهی بازار چگونه بوده است. تفسیر شرایط با توجه به مقدار بتا به شرح زیر است:

ضریب بتا (β)

ضریب آلفا (α)

آلفا، مقدار بازدهی اضافی صندوق نسبت به شاخص معیار را نشان می‌دهد. آلفا می‌تواند عددی مثبت، منفی یا برابر صفر باشد. آلفا مثبت و منفی به ترتیب به معنای عملکرد بهتر و بدتر صندوق نسبت به شاخص معیار آن است.

به بیان دیگر، آلفای صفر یعنی بازده صندوق دقیقا متناسب با ریسک سرمایه گذاری هایش است و آلفای مثبت به معنای بازدهی بیشتر نسبت به ریسک و آلفای منفی به معنای بازدهی کمتر نسبت به ریسک است.

مدت زمان سرمایه گذاری

نوسان، ذات بازار سرمایه است و هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که پیش‌بینی‌هایش درباره وضعیت بازار و یا قیمت سهام یک شرکت، حتما به واقعیت تبدیل می‌شود.

بررسی داده‌های تاریخی درباره قیمت سهام شرکت‌ها و وضعیت کلی بازار نشان می‌دهد که بازار سرمایه ایران همواره در درازمدت بازدهی بیشتری نسبت به بازارهای موازی مانند بازار مسکن، طلا و ارز داشته است. از طرفی، رشد بازار سرمایه در طول سالیان گذشته به صورت خطی اتفاق نیفتاده است و بازه‌هایی زمانی متعددی وجود داشته است که بازار دچار رکود شده است.

بر همین اساس می‌توان گفت در حالت عادی، صندوق هایی که وابستگی کمتری به شرایط بازار دارند، برای مدت زمان سرمایه گذاری کوتاه، بسیار مناسب‌تر از صندوق هایی هستند که وابستگی بیشتری به شرایط بازار دارند.

با توجه به موارد فوق توصیه می‌شود سرمایه گذاری در صندوق های سهامی حتما با دید بلندمدت انجام شود تا تاثیر رکودهای مقطعی بازار و کاهش ارزش سهام شرکت‌ها بر بازدهی کلی سرمایه گذاری به حداقل ممکن برسد. اگر تنها برای مدت زمان کوتاهی قصد سرمایه گذاری دارید، در شرایط عادی بازار، سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت انتخاب مناسب‌تری است.

چگونگی توزیع سود یا زیان در صندوقهای سرمایهگذاری

بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به صورت دوره‌ای سود حاصل از فعالیتشان را به صورت نقدی به حساب سرمایه گذاران واریز می‌کنند.

 در طرف مقابل، بیشتر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط، پرداخت سود نقدی ندارند و سود یا زیان حاصل از فعالیتشان، در قیمت هر واحد از صندوق لحاظ می‌شود. در این موارد، در صورتی که سرمایه‌گذار نیاز داشته باشد بخشی از سود سرمایه گذاری خود را دریافت کند، باید تعدادی از واحدهای سرمایه گذاری خود را ابطال کند.

به عنوان مثال، از بین صندوق های تحت مدیریت کارگزاری مفید، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت حامی و نامی، سود حاصله را ماهانه و به صورت نقدی، به حساب سرمایه گذاران واریز می‌کنند و صندوق سرمایه گذاری سهامی امید توسعه، بخشی از سود را به صورت نقدی پرداخت می‌کند و مابقی سود یا زیان، در قیمت هر واحد از صندوق لحاظ می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید، کافی است درخواست مشاوره رایگان ثبت کنید و شانس خود را در قرعه کشی ۲ میلیون تومانی امتحان کنید.

آنچه بهتر است مرور شود

با توجه به تنوع صندوق های سرمایه گذاری، ممکن است انتخاب صندوق متناسب با ویژگی‌های مورد نظر هر سرمایه گذار به یک فرآیند دشوار تبدیل شود.

میزان تحمل ریسک و بازدهی مورد انتظار، مدت زمان سرمایه گذاری و نیاز یا عدم نیاز به دریافت دوره‌ای سود سرمایه گذاری، از جمله مواردی است که سرمایه گذار باید با مشخص کردن آن‌ها، صندوق مناسب خود را شناسایی  و در آن سرمایه گذاری کند.

توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر با جزئیات هر صندوق، حتما اساسنامه و امیدنامه صندوق را از سایت آن دریافت کرده و به دقت مطالعه نمایید.