هر آنچه باید درباره صندوق سرمایه گذاری مختلط بدانید

هر آنچه باید درباره صندوق سرمایه گذاری مختلط بدانید
تعداد بازدید: 803

از بین انواع صندوقهای سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری مختلط مناسب‌ترین گزینه برای افرادی است که نه کاملا ریسک‌پذیر هستند و نه کاملا ریسک‌گریز. صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط در واقع روشی برای سرمایه گذاری افراد با سطح ریسک‌پذیری متوسط است که می‌تواند بازدهی مناسبی نیز برای آن‌ها ایجاد کند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مختلط

تقریبا نصف دارایی‌های یک صندوق سرمایه گذاری مختلط، در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی و نصف دیگر آن، در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام سرمایه گذاری می‌شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی صندوق، از جمله مواردی است که چارچوب دقیق آن توسط سازمان مشخص شده و هر صندوق ملزم به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، باید حدنصاب‌های زیر بر اساس ارزش روز دارایی‌های یک صندوق سرمایه گذاری مختلط رعایت شود:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری مختلط

ریسک و بازده صندوق سرمایه گذاری مختلط

دارایی‌های این نوع صندوق به صورت تقریبا برابر بین اوراق بهادار پرریسک و کم‌ریسک توزیع شده است. به همین خاطر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط جزو صندوق‌های با ریسک متوسط بازار به شمار می‌رود.

 از طرف دیگر، این نوع توزیع دارایی باعث می‌شود بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط تقریبا بین بازدهی بازار اوراق بهادار با درآمد ثابت و بازدهی بازار سهام شرکت‌ها قرار بگیرد.

 سود یا زیان حاصل از فعالیت این صندوق ها معمولا در قیمت واحدهای آن‌ها لحاظ می‌شود و عمدتا پرداخت سود دوره‌ای ندارند.

صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر بیش از ۲۰ صندوق سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه ایران مجوز فعالیت دارند. میانگین بازدهی این صندوق‌ها به شرح زیر است:

صندوق‌ سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه ایران

کارگزاری مفید مدیریت طیف وسیعی ازصندوق‌های سرمایه گذاری را بر عهده دارد. مفید با هدف پاسخگویی به نیاز سرمایه‌گذاران با پذیرش ریسک متوسط، در سال ۱۳۸۸ صندوق سرمایه گذاری مختلط خود را با نام “صندوق سرمایه گذاری توسعه ممتاز”، تاسیس کرد. این صندوق به عنوان یکی از قدیمی‌ترین صندوق‌های مختلط بازار سرمایه، در حال حاضر بیش از ۳۱۳ میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت دارد.صندوق سرمایه گذاری توسعه ممتاز توانسته است طی ۶ ماه و یک سال گذشته (منتهی به ۷ مهر ۹۹) به ترتیب حدود ۱۰۲ و ۱۸۲ درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران کسب کند. علاقه‌مندان به آشنایی بیشتر با این صندوق می‌توانند به سایت رسمی صندوق توسعه ممتاز مراجعه کنند.

جمع‌بندی

صندوق‌های مختلط یکی از انواع صندوقهای سرمایه گذاری است که در کنار صندوق‌های با درآمد ثابت و سهامی، در بازار سرمایه ایران فعالیت دارد. حداقل ۴۰ درصد و حداکثر ۶۰ درصد از کل دارایی‌های صندوق‌های مختلط در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی و مابقی دارایی‌های این صندوق‌ها، در سهام و حق تقدم سهام، قراردادهای اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی سرمایه‌گذاری می‌شود.

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط جزو صندوق‌های با ریسک متوسط بازار است و مناسب کسانی است که ضمن پذیرش ریسکی نه چندان زیاد، به دنبال کسب بازدهی متناسب با آن ریسک هستند.