تمام آنچه باید در مورد صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت بدانید

تمام آنچه باید در مورد صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت بدانید
تعداد بازدید: 842

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مناسب‌ترین گزینه برای افراد ریسک‌گریز به شمار می‌رود. عمده این صندوق‌ها، سود حاصل از فعالیت خود را به صورت ماهانه یا فصلی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. صندوقهای سرمایهگذاری با درآمد ثابت در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری، در مجموع بیشترین دارایی تحت مدیریت را دارند.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

عمده دارایی‌های یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی، سرمایه گذاری می‌شود.

سازمان بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی صندوق، از جمله مواردی است که چارچوب دقیق آن توسط سازمان مشخص شده و هر صندوق ملزم به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، باید حدنصاب‌های زیر بر اساس ارزش روز دارایی‌های یک صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت رعایت شود:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

ریسک و بازده صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

دارایی‌های این نوع صندوق ها عمدتا در اوراق بهادار کم‌ریسک سرمایه‌گذاری می‌شود. به همین خاطر، صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به عنوان کم‌ریسک‌ترین صندوق بازار سرمایه شناخته می‌شود.

 این نوع توزیع دارایی باعث می‌شود بازدهی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نزدیک به بازدهی سپرده‌های بانکی یا اندکی بیشتر از آن‌ باشد.

عمده این صندوق ها، سود حاصل از فعالیت خود را به صورت دوره‌ای به سرمایه گذاران پرداخت می‌کنند و از این نظر، شبیه به سپرده‌های بانکی هستند. از طرف دیگر، در حال حاضر سود سپرده‌های بانکی به صورت ماه‌شمار و سود این صندوق ها به صورت روزشمار محاسبه و پرداخت می‌شود و از این نظر، صندوق های با درآمد ثابت برتری دارند.

صندوق‌ سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر حدود ۸۰ صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بازار سرمایه ایران مجوز فعالیت دارند. کارگزاری مفید در کنار سایر انواع صندوق ها، مدیریت دو صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حامی و نامی را نیز بر عهده دارد.

مفید در سال ۱۳۹۳ با هدف بی‌استفاده نماندن وجوهی که معامله‌گران بازار سرمایه ممکن است در شرایطی به صورت نقد در حساب خود نگه  دارند، مکانیزم خاصی را در قالب “صندوق سرمایهگذاری با درآمد ثابت حامی” طراحی و معرفی کرد.

 صندوق حامی که به “طرح حامی” نیز معروف است. در واقع در طرح حامی، وجوهی که در حساب کاربری مشتریان کارگزاری مفید بی‌استفاده می‌ماند، به صورت خودکار در صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت حامی قرار می‌گیرد و به آن سود تعلق می‌گیرد. سود طرح حامی روزشمار بوده و اوایل هر ماه به قدرت خرید کاربران اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که طرح حامی هیچ‌گونه محدودیتی برای خرید و فروش کاربران ایجاد نمی‌کند.

برای بهره‌مندی از طرح حامی کارگزاری مفید، کافی است به صورت رایگان و غیر حضوری در کارگزاری مفید ثبت‌نام و کد معاملاتی خود را دریافت کنید.

صندوق سرمایهگذاری با درآمد ثابت نامی” نیز دومین صندوق با درآمد ثابت کارگزاری مفید است که در سال ۱۳۹۶ تاسیس شد. صندوق های حامی و نامی طی یک سال گذشته (منتهی به ۷ مهر ۹۹) به ترتیب حدود ۲۰ و ۲۵ درصد بازدهی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده‌اند.

جمع‌بندی

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کم‌ریسک‌ترین آن‌هاست. در ترکیب دارایی این نوع صندوق، سپرده بانکی، اوراق سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت بیشترین وزن را دارند. به همین دلیل، بازدهی این نوع صندوق نزدیک به بازدهی سپرده‌های بانکی است.

بیشتر این صندوق ها سود حاصل از فعالیت خود را به صورت ماهیانه به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کنند و از این نظر، مشابه سپرده‌های بانکی هستند. از جمله مزیت‌های صندوق های با درآمد ثابت نسبت به سپرده‌های بانکی این است که سود سرمایه‌گذاری در این صندوق ها بر خلاف سپرده‌های بانکی، به صورت روزشمار محاسبه می‌شود.