تمام آنچه در مورد عرضه اولیه باید بدانید

تمام آنچه در مورد عرضه اولیه باید بدانید
تعداد بازدید: 562

عرضه اولیه یکی از موضوعات جذاب برای سرمایه‌گذاران بورسی به‌خصوص تازه‌واردها است. عرضه اولیه یا Initial Public Offering که به‌اختصار IPO نامیده می‌شود، به معنی عرضه عمومی سهام یک شرکت به عموم مردم برای اولین بار در بازار است.

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس یا فرابورس معمولاً به این دلیل که برای سرمایه‌گذاران بازدهی‌های مناسبی را ایجاد می‌کنند، طرفداران زیادی دارد. در فرآیند انجام گرفتن عرضه اولیه درصد مشخصی از سهام شرکت در بازه قیمتی مشخص و در روز معینی عرضه عمومی می‌شود. در این راستا در ادامه به مهم‌ترین سوالات کاربران در خصوص عرضه اولیه می‌پرازیم.

آیا خرید سهام عرضه اولیه همیشه همراه با سود است؟

در بازار سرمایه نمی‌توان درباره هیچ امری با قطعیت اظهارنظر کرد. در این مورد نیز صرفاً می‌توان درباره سابقه بازدهی عرضه‌های اولیه، طی سال‌های اخیر صحبت کرد. برآوردها در سال‌های گذشته حاکی از آن است که عرضه‌های اولیه، حداقل به میزان ۲۵ درصد بازدهی را برای صاحبان خود طی مدت‌زمان کوتاهی به همراه داشته است. حتی در برخی موارد بازدهی سهام عرضه اولیه به بیش از ۱۰۰ درصد نیز برای سرمایه‌گذاران رسیده است و به همین دلیل یکی از جذاب‌ترین فرصت‌های کسب سود در کوتاه‌مدت است.

همان‌طور که اشاره کردیم این بازدهی قطعی نیست و در برخی موارد ممکن است به دلیل شرایط نه چندان مناسب بازار و یا عدم عرضه سهام در قیمت و شرایط مناسب، بازدهی قابل‌توجهی را نصیب سرمایه‌گذاران نکند و یا حتی با ریزش قیمت نیز مواجه شود.

سود عرضه اولیه چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت هر چه قیمت عرضه اولیه سهم نسبت به ارزش واقعی آن کمتر باشد، به جذابیت آن افزوده و بازدهی بیشتری را نصیب سرمایه‌گذار خواهد کرد.

فرض کنید ارزش واقعی سهمی ۲۰۰۰ تومان باشد. حال اگر این سهم با قیمت ۱۸۰۰ تومان عرضه اولیه شود جذاب‌تر است یا ۱۰۰۰ تومان؟ مسلماً ۱۰۰۰ تومان؛ زیرا سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خرید آن دارند و احتمالا برای مدت‌زمان طولانی‌تری با صف خرید مواجه است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم همواره ارزش واقعی سهام را برای خریداری یا فروش سهام مد نظر داشته باشید.

آگهی عرضه اولیه در کدام منبع اطلاع‌رسانی می‌شود؟

به‌منظور اطلاع از قیمت، تعداد و نقدینگی موردنیاز عرضه‌های اولیه، می‌توانید به کانال تلگرامی یا صفحه اینستاگرامی کارگزاری مفید مراجعه کنید و از جزییات عرضه اولیه‌های پیش‌رو مطلع شوید.

سفارش خرید عرضه اولیه را چه زمانی و با چه تعداد سهم و قیمتی ثبت کنم؟

اگر قصد دارید سفارش خرید عرضه اولیه را به‌صورت دستی ثبت کنید، توجه داشته باشید که در روز ثبت سفارش، یک بازه زمانی برای آن تعیین می‌شود و امکان ثبت سفارش خارج از این بازه وجود ندارد. همچنین به آگهی عرضه اولیه سهام شرکت توجه کنید. در این آگهی به دامنه قیمت و حداکثر میزان سهمیه هر فرد اشاره شده است. به‌طور مثال فرض کنید در آگهی، سهام شرکت الف، دامنه قیمت، ۹۵۰۰ تا ۱۰۵۰۰ ریال و حداکثر میزان سهمیه هر فرد، ۸۰۰ سهم عنوان شده است. بنابراین حجم سفارش را می‌توانید از یک سهم تا حداکثر تعداد تعیین‌شده وارد کنید.

توجه داشته باشید اگر حجم سفارش خرید خود را حتی یک سهم بیشتر از تعداد مذکور وارد کنید، با پیام خطا مواجه خواهید شد. در رابطه به قیمت ثبت سفارش می‌توانید هر قیمتی در بازه مذکور را وارد کنید، اما توجه داشته باشید که با توجه به بازدهی مورد انتظار بالا و جذابیت عرضه اولیه برای سرمایه‌گذاران، معمولاً افراد با بالاترین قیمت (در این مثال ۱۰۵۰۰ ریال) سفارش خرید خود را ثبت می‌کنند. پس از پایان ساعات ثبت سفارش و در هنگام تخصیص سهم به هر کد بورسی، اولویت با افرادی است که بیشترین قیمت را در دامنه قیمت تعیین‌شده وارد کرده‌اند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بالاترین قیمت (سقف قیمت) بازه تعیین‌شده را در هنگام ثبت سفارش وارد نمایید.

در عرضه اولیه به هر نفر چند سهم می‌رسد؟

پس از پایان ساعات ثبت سفارش خرید، فرآیند تخصیص سهم آغاز می‌شود و به افرادی که سفارش خود را در بالاترین قیمت ثبت کرده‌اند، به ترتیب یک سهم اختصاص می‌یابد. این فرآیند تا تخصیص تمام سهام عرضه‌شده شرکت به متقاضیان ادامه می‌یابد. بنابراین به تعداد مساوی میان متقاضیان خرید آن، سهم تقسیم می‌شود و در نتیجه هر چه تعداد متقاضیان بیشتر باشد، تعداد سهم کمتری نصیب افراد می‌شود. علت اینکه به برخی افراد یک عدد سهم بیشتر اختصاص می‌یابد، همان فرآیند فوق است.

به‌طور مثال فرض کنید تعداد کل سهام عرضه‌شده توسط شرکتی یک میلیارد سهم و تعداد متقاضیانی که سفارش خرید خود را با حداکثر قیمت ثبت کرده‌اند، ۶ میلیون نفر باشد. در این صورت پس از ۱۶۶ دور فرآیند اختصاص سهم، تعداد ۴ میلیون سهم باقی می‌ماند که به‌طور تصادفی بین ۶ میلیون نفر تقسیم می‌شود. بنابراین به ۴ میلیون نفر، تعداد ۱۶۷ سهم و به ۲ میلیون نفر، تعداد ۱۶۶ سهم اختصاص می‌یابد.

خرید خودکار عرضه اولیه

کارگزاری مفید جهت آسودگی مشتریان خود و ساماندهی ثبت سفارش‌ها، برای افرادی که حساب خود را به‌اندازه حداکثر نقدینگی موردنیاز برای خرید عرضه اولیه شارژ کرده باشند و همچنین گزینه «توافقنامه ارسال سفارش عرضه اولیه» را فعال کرده باشند، به‌صورت خودکار سفارش خرید ارسال می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور خرید خودکار عرضه اولیه، حساب خود را تا یک روز قبل از روز ثبت سفارش، به میزان حداکثر نقدینگی موردنیاز شارژ کنید.

جهت فعال‌سازی خرید خودکار عرضه اولیه کافی است مراحل زیر را در ایزی تریدر طی کنید:

توافقنامه عرضه اولیه در ایزی تریدر همراه
توافقنامه عرضه اولیه در ایزی تریدر وب

همچنین در آنلاین پلاس نیز امکان فعال‌سازی خرید خودکار عرضه اولیه وجود دارد:

توافقنامه عرضه اولیه در آنلاین پلاس

آیا می‌توان همزمان از طریق دو کارگزاری اقدام به خرید عرضه اولیه کرد؟

خیر؛ زیرا هر سرمایه‌گذار دارای یک کد بورسی است و تنها امکان یک‌بار خرید عرضه اولیه، توسط یک کارگزاری وجود دارد. درواقع اگر فردی در چندین کارگزاری کد آنلاین داشته باشد و در روز ثبت سفارش عرضه اولیه، از طریق سامانه معاملاتی سایر کارگزاری‌ها نیز سفارش خرید عرضه اولیه را ثبت کند، تنها یکی از این سفارش‌ها در هسته معاملاتی ثبت و خرید انجام می‌شود.