آشنایی کامل با سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت

آشنایی کامل با سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت
تعداد بازدید: 386

اگر نمی‌خواهید ریسک سرمایه گذاری در سهام یا سایر ابزارهای مالی پر ریسک را بپذیرید، پیشنهاد می‌کنیم با اوراق درآمد ثابت آشنا شوید؛ ممکن است بعد از آشنایی با این اوراق، شیوه سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید.

مسلماً هیچ سرمایه گذاری حاضر به از دست دادن اصل سرمایه خود نیست. به‌طور کلی سرمایه‌گذاران در مواجهه با ریسک به دو دسته ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز تقسیم می‌شوند. افراد ریسک گریز به هر دلیل حاضر به پذیرش ریسک نیستند و تمایل دارند ضمن حفظ اصل سرمایه خود، سودی احتمالا بیشتر از سود معمول بانکی دریافت کنند. یکی از بهترین راهکارهای سرمایه‌گذاری برای این دسته از افراد، اوراق با درآمد ثابت است.

اوراق با درآمد ثابت چیست؟

اوراق با درآمد ثابت یکی از انواع اوراق بهادار است که ناشر آن تعهد می‌دهد تا تاریخ سررسید اوراق و در دوره‌های زمانی معین، مقادیر ثابتی را به خریداران این اوراق پرداخت کند. همچنین در تاریخ سررسید اصل پول به خریداران اوراق بازگردانده می‌شود. این اوراق تقریبا بدون ریسک بوده و بازده آن کمتر از سهام و کمی بیشتر از سپرده‌های بانکی می‌باشند. 

نگاهی به صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

سرمایه‌گذاران علاوه بر خرید مستقیم اوراق درآمد ثابت، می‌توانند در صندوق‌های با درآمد ثابت نیز سرمایه گذاری کنند. این صندوق‌ها با ایفای نقش واسطه مالی، سرمایه‌گذاری افراد کم‌تجربه را از حالت مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کنند و علاوه بر آن مزایای متعددی را برای سرمایه‌گذار و همچنین بازار سرمایه فراهم می‌کنند.

 مدیران این صندوق‌ها منابع مالی حاصل از فروش واحدهای خود را بیشتر به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک مثل اوراق خزانه، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و… اختصاص می‌‏دهند تا بتوانند سود مشخص با دامنه‌ی نوسان اندک را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنند.

صندوق‌های «حامی» و «نامی» از صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت کارگزاری مفید هستند

انواع اوراق با درآمد ثابت

اوراق بدهی

معمولاً دولت‌ها و شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود، با فروش اوراق بدهی به عامه‌ی مردم، از آن‌ها وام می‌گیرند. اوراق بدهی به‌منظور تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی منتشر می‌شود. اوراق بدهی ممکن است کوپن پرداخت سود داشته باشند که در این صورت به صورت دوره‌ای به دارنده این اوراق، مبلغ مشخص تحت عنوان سود (کوپن) پرداخت خواهد شد. 

لازم به ذکر است دارنده اوراق بدهی سهمی در مالکیت شرکت ندارد، لذا در تصمیم‌گیری شرکت، حق رأی ندارد. مهمترین اطلاعاتی که از اوراق بدهی می‌توان کسب کرد عبارت‌اند از:

  • تاریخ سررسید
  • ارزش اسمی
  • نرخ سود اسمی
  • قیمت بازاری
  • بازده تا زمان سررسید
گواهی سپرده

گواهی سپرده نوعی اوراق با درآمد ثابت است که خریدار این اوراق می‌تواند سود سپرده را دریافت کند. مهمترین مشخصه گواهی سپرده تاریخ سررسید و نرخ سود ثابت آن است. این گواهی معمولاً توسط بانک منتشر می‌شود، بنابراین تضمین اصل مبلغ سپرده و سودهای پرداختی به عهده‌ی بانک می‌باشد.

تاریخ سررسید گواهی سپرده معمولاً بین یک سال تا پنج سال است. سود پرداختی به دارندگان سپرده به‌صورت دوره‌ای از طریق کوپن‌های گواهی‌های سپرده پرداخت می‌شود. این روش را اغلب افرادی انتخاب می‌کنند که انتظار کسب سود قطعی به‌صورت دوره‌ای (ماهانه یا هر سه ماه یک‌بار) داشته باشند.


مزایای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت

۱) کمترین میزان ریسک

این صندوق‌ها به دلیل سرمایه‌گذاری در بخش‌های مطمئن و کم ریسک، دارای نوسانات پایین و شیب ملایم نرخ سود و در نتیجه دارای ریسک کمتر هستند. لذا مناسب برای افرادی است که سرمایه گذاری کم ریسک را انتخاب کرده‌اند.

۲) سودهای دوره‌ای + تضمین حفظ اصل سرمایه

علاوه بر مقادیری که در دوره‌های زمانی معین به خریداران این اوراق داده می‌شود، تاریخی تحت عنوان زمان سررسید تعیین‌شده که اصل پول به خریدار اوراق برگردانده می‌شود. مشخص بودن این تاریخ به سرمایه‌گذار امکان برنامه‌ریزی جهت سرمایه‌گذاری‌های آتی را می‌دهد.

۳) تنوع سبد سرمایه گذاری 

یکی از مهمترین نکات در سرمایه گذاری تقسیم دارایی‌ها یا تشکیل سبدی از دارایی‌های متنوع است. تقسیم دارایی باعث می‌شود تا ریسک سرمایه‌گذاری به‌طور محسوسی کاهش یابد. هر چه سبد دارایی‌هایتان متنوع‌تر باشد، سرمایه گذاری مطلوب‌تری خواهید داشت. خرید اوراق با درآمد ثابت نقش بسزایی در کاهش ریسک سبد شما ایفا خواهد کرد.

۴) اولویت در صورت انحلال شرکت

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت این است که در صورت ورشکستگی یک شرکت، اولویت پرداخت پول با دارندگان اوراق با درآمد ثابت است.

انواع ریسک‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

هر نوع سرمایه گذاری ریسک خاص خود را دارد. اگرچه خرید اوراق با درآمد ثابت کمترین میزان ریسک را در میان ابزارهای مالی دارد اما تحت شرایطی هم ممکن است با ریسک مواجه شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

۱) ریسک نرخ بهره

اغلب رابطه‌ای معکوس بین ارزش اوراق درآمد ثابت و نرخ بهره وجود دارد، به این معنی که با کاهش نرخ بهره، ارزش اوراق درآمد ثابت افزایش می‌یابد. این موضوع به این علت است که با کاهش نرخ بهره، سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را از بانک‌ها خارج نموده و تمایل به سرمایه گذاری ایمن در بورس افزایش می‌‌یابد.

۲) ریسک تورم

ریسک تورم برای سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیز قابل توجه می‌باشد. در مواردی ممکن است سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت نتواند نرخ تورم را پوشش دهد.

۳) ریسک رویداد

رویدادهای غیر‌منتظره اعم از بلایای طبیعی و غیرطبیعی (مانند سیل، زلزله، جنگ و …) می‌تواند ارزش یک اوراق را دستخوش تغییر‌کند. البته ممکن است این رویدادها فقط در یک بخش خاص اتفاق بیافتد و تنها ارزش اوراق مرتبط با آن بخش را تغییر دهد.

۴) ریسک سیاسی

این ریسک مربوط به تصمیم‌گیری و اقدامات دولتی است که می‌تواند بر اوراق با درآمد ثابت تأثیرگذار باشد. به‌طور مثال اگر دولت نرخ مالیات را افزایش دهد و یا اوراق را مشمول مالیات کند، تأثیر منفی بر ارزش اوراق خواهد گذاشت.