آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌های مفید؟

آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌های مفید؟
تعداد بازدید: 359

کارگزاری مفید با دارا بودن ۸ صندوق سرمایه گذاری سطوح متفاوت ریسک‌پذیری را در نظر گرفته است. این ۸ صندوق در قالب چهار صندوق سهامی، یک صندوق مختلط، دو صندوق درآمد ثابت و یک صندوق مبتنی بر سکه طلا مدیریت می‌شوند. به این ترتیب طیف متنوعی از صندوق‌ها در اختیار کاربران قرار گرفته است. 

عموم افراد می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. اما یکی از اساسی ترین سوالاتی که همواره توسط علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این‌صندوق‌ها، مطرح می‌شود این است که «فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌ها به چه شکل است؟»

در ادامه متن به پاسخ سوال مطرح شده می‌پردازیم. 

قبل از  آغاز فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌ها به نکته زیر توجه کنید

صندوق‌های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند. ۳ دسته عمده آن صندوق‌های سهامی، مختلط و درآمد ثابت هستند. صندوق‌های پیشرو، پیشتاز، ممتاز، امید‌‌توسعه، حامی، نامی، عیار و اطلس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید هستند که ساز و کار آنها بر اساس نحوه سرمایه‌گذاری و تقسیم سود، با یکدیگر متفاوت است. 

فرآیند نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید

چگونگی خرید و فروش واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید، بر مبنای صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال یا صندوق‌های قابل معامله (ETF) به شرح زیر است:

۱. فرآیند نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی‌بر صدور و ابطال:

صندوق‌های «پیشتاز»، «ممتاز»، «پیشرو»، «امید‌توسعه» و «نامی» از این قبیل صندوق‌ها هستند. جهت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، بایستی مراحل زیر را طی کنید:

 • .افتتاح حساب
  اولین مرحله فرآیند سرمایه گذاری در تمامی صندوق‌ها افتتاح حساب کاربری در کارگزاری مفید است. برای این امر کافی است تا با مراجعه به وبسایت کارگزاری مفید اقدام به افتتاح حساب کنید. سامانه ثبت نام کارگزاری مفید در مراحل مختلف شما را برای یک تجربه راحت همراهی خواهد کرد. 
 • واریز وجه و مراجعه به شعبه
  بعد از افتتاح حساب در کارگزاری مفید، متقاضیان باید مبلغ مورد نظر خود را جهت صدور واحد‌های صندوق به حساب‌های بانکی صندوق واریز،  به یکی از شعب کارگزاری مراجعه و فیش واریزی را به مسئولین شعب ارائه کنند. 
 • تکمیل فرم صدور و دریافت رسید آن
  در این مرحله کافی است فرم درخواست صدور واحد‌های سرمایه‌گذاری را تکمیل کرده و سپس آن را به همراه مدارک هویتی خود به متصدی شعبه تحویل دهید و در نهایت رسید درخواست صدور خود را دریافت کنید.
 • بازگشت اضافه مبلغ انتقال داده شده توسط کارگزاری به حساب بانکی کاربر
  در مرحله آخر، با توجه به مبلغ واریزی متقاضی به حساب بانکی صندوق و قیمت صدور هر واحد، تعداد معینی واحد برای شما صادر شده و وجه باقی‌مانده (تتمه صدور) به حساب بانکی سرمایه‌گذار برگشت داده می‌شود.

نکاتی که باید در مورد فرآیند صدور و ابطال بدانید

 1. واریز وجه بایستی از حساب شخصی سرمایه‌گذار (حتی برای افراد زیر ۱۸ سال) به حساب صندوق صورت گیرد و این حساب نمی‌تواند یک حساب مشترک باشد. 
 2. نرخ صدور و ابطال هر روز کاری در روز کاری بعد مشخص می‌شود.
 3. اگر واریز از دستگاه کارتخوان موجود در شعب انجام شود، صدور به نرخ قیمت واحد دو روز بعد از ارائه فیش صورت خواهد گرفت و اگر واریز از طریق مراجعه به بانک یا همراه بانک به صورت واریز مستقیم به حساب صندوق انجام شود، صدور به نرخ روز کاری بعد از ارائه فیش انجام می‌پذیرد. 
 4. علی‌رغم آنکه طبق قانون فرآیند پرداخت وجه ابطال صندوق‌ها تا ۷ روز کاری می‌تواند به طول بینجامد اما کارگزاری مفید معمولا پرداخت وجه را ۳ روز کاری پس از ثبت درخواست ابطال صندوق‌ها انجام می‌دهد.

۲. فرآیند نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های ETF:

صندوق‌های «اطلس» و «عیار» صندوق‌های قابل معامله کارگزاری مفید هستند. فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌های قابل معامله یا ETF ها بسیار ساده‌تر است.

جهت خرید واحد‌های صندوق‌های ETF، متقاضیان می‌بایست کد بورسی داشته باشند و به سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها مراجعه کنند. واحد‌های صندوق های ETF مانند سهام عادی در بازار خرید و فروش می‌شود.

کافیست نام اطلس یا عیار را در سامانه‌های معاملات آنلاین جستجو کنید و مانند سایر نماد‌ها  به خرید واحد‌های این صندوق‌ها اقدام کنید. 

۳. فرآیند نحوه سرمایه‌گذاری درصندوق‌ حامی:

برای سرمایه‌گذاری در صندوق «حامی» نیز، کافی است تا در کارگزاری مفید افتتاح حساب کنید. 

به طور دقیق‌تر، جهت فعالسازی طرح حامی، لازم است تا هنگام احراز هویت غیر حضوری در سامانه افتتاح حساب کارگزاری مفید، قرارداد مربوط به این طرح را تایید کنید. 

سرمایه‌گذاری در صندوق‌ حامی بسیار آسان است؛ به این صورت که بعد از تایید قرارداد حامی، با شارژ حساب معاملاتی، وجه کاربر در صندوق حامی سرمایه‌گذاری می‌شود.

نکاتی که بهتر است مرور کنیم

 • کارگزاری مفید با دارا بودن ۸ صندوق سرمایه‌گذاری طیف متنوعی از صندوق‌ها را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. همه افراد با درجات ریسک پذیری متفاوت می‌توانند در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. 
 • چگونگی خرید واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مفید، با یکدیگر متفاوت است.
 • در صورتی که کد بورسی داشته و احراز هویت سجام را انجام داده‌اید نیاز است تا پیش از هر کار، برای سرمایه گذاری حساب کاربری خود را در کارگزاری مفید ایجاد کنید.
 • پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید، واریز وجه و مراجعه به شعبه، تکمیل فرم صدور و دریافت رسید آن و بازگشت اضافه مبلغ انتقال داده شده توسط کارگزاری به حساب بانکی کاربر سه مرحله نهایی فرآیند سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال هستند